Przejdź do treści
Tradycje pszczelarskie w naszej rodzinie
sięgają do piątego pokolenia.

O nas

Marka Miody Matula wywodzi się z wielopokoleniowej rodzinny pszczelarskiej. Tradycje pszczelarskie w naszej rodzinie sięgają do piątego pokolenia. Tradycja i ponad 60- letnie doświadczenie czynią nasz miód produktem wysokiej jakości.
Warto podkreślić, iż cała nasza historia toczy się na terenie Warmii – przepięknego regionu o nieskażonej przyrodzie.

Oto nasza historia w wielkim skrócie:

Nasza „miodowa” historia zaczęła się już na terenach przedwojennej Polski. Pierwsze ule zostały przywiezione z Oszmiany (obecnie tereny Białorusi) do Nowego Dworu (wieś pod Ornetą) przez Józefa Basałygo, który jedną rodzinę pszczelą podarował swojemu zięciowi – Andrzejowi Matula – jako prezent ślubny. Jego pasja do pszczół okazała się być nieoceniona. Podtrzymywanie rodzin pszczelich, a także pozyskiwanie miodu nie dawały mu wielkiej satysfakcji. W latach 70-tych ubiegłego wieku zaangażował się w hodowlę matek pszczelich. W 1985 r. stał się hodowcą rasy pszczół Kraińsa. Z roku na rok poszerzał swoją wiedzę w tej dziedzinie. W 1993 r. jego pasieka otrzymała certyfikat pasieki zarodkowej. Od tego momentu pojęcie- linia bałtycka zagościła na stałe w hodowli matek pszczelich. Andrzej Matula był członkiem Krajowej Komisji Hodowlanej, zasiadał w prezydium Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego. W 1987 r. na Apimondii w Warszawie zaprezentował budowę ula, za co otrzymał złoty medal. Ponadto w wieku 75 lat zechciał podzielić się swoją wiedzą z innymi – napisał „Poradnik pszczelarza”. Andrzej Matula swoją wiedzę przekazał swoim potomkom, którzy po dziś dzień kultywują tradycję rodzinną. Obecnie pasiekę Matula prowadzą Zbigniew Matula i syn Hubert. Nieustannie dokładają wszelkich starań, aby nasze miody były wysokogatunkowe i zdrowe. Nasze pasieki wywozimy na różne pożytki co skutkuje tym, iż posiadamy dobrej jakości miody odmianowe. Nasza pracownia wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt pszczelarski – co także wpływa na wysoką jakość miodu. Ponadto dbamy o dobre imię, na które jak widać pracowało kilka pokoleń. Należy nadmienić, iż nasz miód posiada wszystkie niezbędne badania oraz spełnia wymogi sanitarne. Posiadamy nr weterynaryjny 280952155 oraz pozwolenie na sprzedaż bezpośrednią (Certyfikat PN-88/A – 77626). Pasieka Matula to także hodowla matek pszczelich rasy kraińska linii Bałtycka (więcej w zakładce Hodowla Matek Pszczelich). Tyle słowami wstępu. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą.

Zbigniew Matula

Podtrzymuje tradycję rodzinną. Trudno ustalić rok, od którego zaczął pracować w pasiece, gdyż jak sam mówi „od dziecka pomagał swojemu ojcu i dziadkowi w pracy przy pszczołach”.

Prowadzi pasiekę wędrowną, a także kontynuuję hodowlę matek pszczelich rasy kraińska linii Bałtycka zapoczątkowaną przez jego ojca. Niezwykły pasjonat. Swoją wiedzą i doświadczenie nieustannie dzieli się z innymi. Prowadzi wiele wykładów dotyczących na temat hodowli matek pszczelich, pasiek wędrownych oraz zimowli pszczół.

Zbigniew Matula jest czynnym członkiem Terenowego Koła
Pszczelarzy w Ornecie oraz Wiceprezesem Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu. Posiada liczne odznaczenia i wyróżnienia Polskiego Związku Pszczelarzy. Jego hobby to także sport – przede wszystkim piłka siatkowa oraz badminton.

Hubert Matula

Można śmiało stwierdzić – „pszczelarz od urodzenia”. W jego rodzinie tradycja pszczelarska jest mocno zakorzeniona, a mianowicie jest on piątym pokoleniem pszczelarzy w rodzinie. Od dziecka nabywał umiejętności oraz wiedzę niezbędną w prowadzeniu pasieki. Początkowo pomagał swojemu ojcu – obecnie prowadzi indywidualne gospodarstwo pasieczne. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje w dziedzinie pszczelarstwa. Oprócz tego interesuje się badmintonem.

Grażyna Matula

Zajmuje się prowadzeniem strony internetowej, a także prowadzi nasz fanpage Miody Matula na facebooku. Nieustannie poszerza swoją wiedzę dotyczącą pszczelarstwa. Należy nadmienić, iż w jej domu rodzinnym temat pszczelarstwa nie był obcy. Jej babcia od strony ojca także prowadziła gospodarstwo pasieczne. Grażyna dba o nasz wizerunek w mediach, a także nieustannie wzbogaca naszą ofertę. Kontaktując się z nami – korespondujesz z jej osobą. Prywatnie żona Huberta oraz mama na pełny etat – Ani i Mai.